НОВИНИ
Зелен телефон
Подайте сигнал в случаи на аварийна ситуация или замърсяване на воден обект.
Дежурен телефон:
0885 166 044
Сигнали за корупция:
Начини на заплащане
Работно време
От понеделник до петък:
от 9.00 ч. до 17.30 ч. без прекъсване
от 9.00 ч. до 17.30 ч. без прекъсване
Анкетна карта
Анкетна карта за проучване мнението на потребителите на административни услуги- изтегли
Попълнената анкетна карта изпратете на
suk_plovdiv@abv.bg
Попълнената анкетна карта изпратете на
suk_plovdiv@abv.bg
Администрация

ISO9001
НОВИНИ виж всички »
БД - Пловдив има въведено 24 часово дежурство и продължава да следи нивата на водните обекти
23.06.2014 г.
Информацита за състоянието на язовирите към 22 юни е:
Община Карлово: По данни на кметове на населени места, ползватели и собственици на язовири на територията на Басейнова дирекция Пловдив състоянието на общинските водоеми е следното: яз. Васил Левски-1 (долния язовир), с. Васил Левски, собственост Община Карлово: Повреден изпускател. Свободно изтичане през преливник. – общ обем 0,600 млн м3; яз. Климент-1, с. Климент, собственост Община Карлово: Започнато контролирано изпускане. Няма вливане. – общ обем – 3,300 млн м3 ; яз. в гр. Карлово, кв. Сушица, собственост Община Карлово: Започнато контролирано изпускане, 1,5 m под преливника – общ обем – 4,600 млн м3; язовирите Соколица -1, 2 и 3, яз. Московец, и яз. Горни Домлян, които са собственост Община Карлово се изпускат контролирано.
Община Мирково: Обявеното частично бедствено положение в общината заради падналата градушка и пораженията, които е нанесла е все още в сила; Няма постъпили данни за възникнали събития по диги и укрепителни съоръжения вследствие на високи води, както и за нанесени щети от вредното въздействие на водите; нивата на реките в норма- язовир Смолско, при с. Смолско – с общ обем – 0,290 млн м3, източва се през основния изпускател за намаляване на обема. Останалите язовири на територията на общината се наблюдават, разполагат със свободни обеми.
Община Пещера:1. Състояние на язовира при с. Капитан Димитриево – общ обем – 0,560 млн м3; – пълен на около 70 % от обема; – язовирната стена и съоръженията към нея – в добро състояние. Нивото на водата в реките е в норми за сезона. Укрепителните съоръжения са в добро техническо състояние. В община Пещера няма постъпили данни за засегнати населени места от вредното въздействие на водите.
Община Стрелча:
Нивото на река Стрелчанска Луда Яна е нормално, водите й се отвеждат към деривата на язовир Пясъчник. Язовир Голоша, който е от списъка на потенциално опасните язовири е с намалено ниво, под преливния ръб. Намира се под постоянен контрол и наблюдение. Няма постъпили данни за възникнали събития по диги и укрепителни съоръжения вследствие на високи води, както и за нанесени щети от вредното въздействие на водите.
Информация за преливащи общински язовири в Смолянска област не е постъпвала през последното денонощие.
За Хасковска област - яз. Тракиец (от прил.1) – 81,700 млн м3, разполага с 4-5 млн м3 свободен обем. Регистриран е спад от 10-20 см в нивото на река Марица в долното й течение.
За област Стара Загора
Обстановката е спокойна, всички язовири са на ниво под преливен ръб. Яз. Колена, при с. Колена не прелива и е с отворен изпускател, нивото му е по 15 см. под преливен ръб; яз. Мусачево, с. Мусачево – ниво на 40 см под преливен ръб; - яз. в община Братя Даскалови са на около 50% пълни, разполагат с достатъчно свободни обеми; яз. Долно Сахране, общ. Павел баня, който е от списъка на потенциално опасните язовири е напълно изпуснат; яз. Бяла чешма, общ. Павел баня – изпускателният кран е отворен, разполага със свободен обем;
В Пазарджишка област в резултат на минимални валежи през последните денонощия, има тенденция за намаляване на отток в реките, няма постъпили данни за преливащи язовири.
В района на Елхово нивото на река Тунджа е 318 см, което е под критичните стойности за този участък..
Няма данни за възникнали събития по диги и укрепителни съоръжения, както и за разливи в населени места.
Яз. Могила прелива през преливника с минимално количество; яз. Злати войвода 2, община Сливен – принудително се източва с приспособления, помпи, тръби и др.; язовирите Крива круша, Караново 1, Караново 2, Ада дере (с.Асеновец), Щоките (с. Кортен), Съдийско поле, Научен, Млекарево 2 – всичките в община Нова Загора, собственост на Сдружение за напояване „Водата е живот“, не преливат, но са с компрометирани съоръжения, контролирано се изпускат и се наблюдават от собственика. Яз. Радево север, общ. Нова Загора – не прелива, и се изпуска контролирано. Всички тези язовири, с изключение на Млекарево са над населени места и се наблюдават. Към момента разполагат със свободни обеми.
Община Ивайловград:
Ннивата на микроязовирите и дигите са в норма; няма постъпили данни за възникнали събития по диги и укрепителни съоръжения вследствие на високи води, както и за нанесени щети от вредното въздействие на водите.
Община Маджарово: Състоянието на водните басейни на територията са в норма. Няма засегнати населени места и диги от водите.
Област Кърджали: Няма постъпила информация към момента за преливащи язовири на територията.
Язовирите стопанисвани от Предприятие “Язовири и каскади” към НЕК ЕАД; “Напоителни системи” ЕАД към МЗХ и “ВиК” ЕООД към МРР (които стопанисват водоснабдителни язовири) са държавна собственост и се използват по предназначение. Те разполагат с квалифициран персонал, водят се ежедневни наблюдения и се подават справки за нивото на завиряване. Намират в добро експлоатационно състояние, като на някои има въведени ограничения в режима на експлоатация и имат съвременни системи за следене на нивото на завиряване и за сигурността на язовирните стени. Водят се необходимите документи, включително планове за действие при възникване на аварийни ситуации и при необходимост се въвежда режим на експлоатация при тези условия.
По-голямата част от язовирите на територията на Източнобеломорски район са собственост на общините. Това са бившите малки мелиоративни язовири в системата на АПК и ТКЗС. Почти всички са дадени под наем или на концесия за отглеждане аквакултури. Контролират се от физическа охрана. Не всички имат системи и устройства за следене на нивото на завиряване. Ппвечето са с неработещи основни изпускатели и преливници. Дадени са предписания за привеждане на хидротехническите съоръжения в нормално експлоатационно състояние. Съгласно чл. 86, ал. 2 от Наредбата за ползването на повърхностните води, задължение на собственика, ползвателя и/или стопанисващия съоръжението е да го поддържа в техническа изправност. Областните управители са ангажирани да контролират техническото състояние на хидротехническите съоръжения-държавна собственост на територията на съответната област.
